Seksiyonel Kapı Tamiri

Seksiyonel kapı sistemleri, parçalı, bölümlü, ayrılabilir parçalardan oluşan kapı modelleri anlamına gelmektedir. Bu kapı türü demonte olarak parçalar halinde paketlenmiş ancak montaja hazır halde satışa sunulur. Sağladığı ısı yalıtımı ve güvenlik önlemleri sebebi ile sağlam bir yapıya sahip olmaktadır. Kullanıldığı alanda soğuk sıcak hava akımından toz ve nemden muhafaza etmeye yarar sağlamaktadır. Aynı zamanda yangın riski ve kuvvetli rüzgârlara karşı direnç göstermektedir.

Seksiyonel kapı modelleri darbe ve sürtünmeden etkilenmeyecek bir yapıda tasarlanmaktadır. Kaza durumlarına karşı tüm güvenlik önlemlerine sahip olmaktadır. Bu nedenle fabrika, depo, hangar, istasyon gibi alanlarda ideal çözüm olanakları sunmaktadır. Hem güvenli hem de kullanışlı olması sebebiyle son zamanlarda çok sık tercih edilmektedir. Seksiyonel kapı modelleri kurumsal firmaların talebi doğrultusunda istenilen ölçüde üretime müsaittir. Büyük tesislerde ürün araç giriş çıkışları göz önüne alınarak üretimi yapılmaktadır. Yüksek teknolojiye sahip bu kapı modeli sesi ve ısıyı koruma özelliğine sahip olmaktadır. Olumsuz hava koşullarına karşı koruma özelliğine sahip olduğu için hava depolarında da sıklıkla tercih edilmektedir.

Seksiyonel Kapı Tamiri

Seksiyonel Kapı Nasıl Çalışır?

Seksiyonel kapılar çalışma sistemine göre iki farklı şekilde kategorize edilmektedir. Garaj kapısı ya da endüstriyel kapı olarak değerlendirilmektedir. Bu iki kategori arasındaki fark motor yöntemlerinin farklı çalışmasıdır. Ancak iki türlü seksiyonel kapı modeli çok sık tercih edilmektedir. Garaj tipi seksiyonel kapı çalışma tarzı şu şekildedir:

 • Mil üzerinde bulunan yaylar kullanılarak kapının ağırlığının mil üzerinde olması sağlanmaktadır.
 • Motor kuvvet uygulayarak kapı hareket etmeye başlar.
 • Motor kolu panelde üst noktada kavrama yapmaktadır. Bunun sonucunda paneller sürüklenmektedir.
 • Bu tür motor tipinde halatlarda kopma sorunu daha az yaşanır.
 • Kapıların yay ayarı doğru sağlanır ise kapının kullanım ömrü artar.

Endüstriyel tip seksiyonel kapı çalışma tarzı ise şu şekildedir:

 • Şaft üzerine kurulu olan yaylar ve motor aks üzerindedir.
 • Tüm yük halat üzerindedir. Bu nedenle montaja daha özen gösterilmelidir.
 • Halatın ayarı panel dengesini bozmayacak şekilde düzenlenmelidir.

Seksiyonel Kapı Nerelerde Kullanılır?

Seksiyonel kapı modelleri sandviç panellerden oluşur. Aynı zamanda poliüretan kullanılarak üretilmektedir. Bu kapılar birçok avantajlı özelliklere sahip olmaktadır. Düşük bakım maliyeti sebebiyle diğer kapılara oranla daha çok tercih edilmektedir. Düzenli bakım yapıldığı zaman uzun kullanım ömrüne sahip olmaktadır. Seksiyonel kapı çeşitleri özellikle sanayi tesislerinde kullanılmaktadır. Tesislerde yükleme ve boşaltma hizmeti gerçekleştirerek bir çok yönden tasarruf sağlamaktadır. Seksiyonel kapı modelleri diğer kapı modellerine göre daha avantajlı ve dayanıklıdır. Seksiyonel kapı kullanım alanları ise şu şekildedir:

 • Garaj kapısı olarak kullanılmaktadır.
 • Sanayi tesislerinde sevkiyat bölümünde kullanılmaktadır.
 • Otomobil galerisi gibi geniş mekanlarda tercih edilmektedir.
 • Hangar ve büyük depolarda kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
 • Isı yalıtımı güvenlik gibi faktörleri barındırdığı için büyük fabrikalarda kullanılmaktadır.

Ücretsiz Soru Sor!

Diğer yazılarımıza göz attınız mı?